Strādāt no mājām. Kā atrast hobiju-darbu? Mana pieredze un paņēmieni.

Skolas laikā es sapņoju, ka kļūšu par interjera dizaneri. Man vienmēr ir paticis viss, kas saistīts ar mākslu, dizainu un vizuālo baudījumu. Es iestājos Mākslas akadēmijas sagatavošanas kursos, bet kādā nodarbībā ļāvu neapdomīgam pasniedzējas teiktajam aplauzt maniem sapņiem spārnus. Viņa pateica “Tu nekad neiestāsies akadēmijā. Tev nav talants!”. Man bija kādi 16, varbūt 17 gadi un man tajā laikā bija ļoti daudz pašvērtējuma problēmas. Es pametu šo ieceri. Un iestājos Banku augstskolas sagatavošanas kursos 😀 “Ja nevarēšu pati būt dizainere, tad noalgošu tādus!” – es sev noteicu. Es absolvēju Banku augstskolu divas reizes – esmu ieguvusi bakalaura un maģistra grādu uzņēmējdarbībā, bet tā nekad nav bijusi izglītība pēc sirds aicinājuma (tie, kas mani pazīst, zina, cik slikti sadzīvoju ar cipariem un finansēm 🙂 ) Bet dzīve gāja uz priekšu. Prestižie diplomi ļāva man veidot karjeru, izmēģināt savus spēkus dažādās jomās un nopelnīt.

Jebkura sieviete, kura ir kļuvusi par māti, zina, cik ļoti bērnu ienākšana dzīvē mūs maina. Mēs ātri vien pieaugam, mums mainās vērtību sistēma un tas, kas iepriekš bijis svarīgi, tagad vairs neieņem lielu vietu mūsu dzīvē. Labi, manā gadījumā daudz ko mainīja arī tas, ka mans dēls ir ar īpašām vajadzībām, bet es zinu, ka neesmu vienīgā mamma, kura pēc bērniņa ienākšanas vairs nevēlas darīt to, ko iepriekš, tostarp, strādāt citu cilvēku labā! Dzīvē mēdz arī gadīties tā, ka sieviete pati izlemj palikt mājās – labprātīgi vai apstākļu spiesta. Bet vai tas ir iemesls, lai atteiktos no savu sapņu un ideju realizēšanas? Tu taču vari strādāt no mājām!

Vai spēsi apvienot rūpes par mājām un bērniem ar savu darbu?
Vai Tu varētu strādāt no mājām?

Ne visi var strādāt no mājām un ne visi var apvienot bērnu audzināšanu ar strādāšanu no mājām. Tas nav viegli, bet tas nav neiespējami! Manuprāt, Tev jābūt noteiktām personības īpašībām un prasmēm, lai Tu to spētu.

  1. Plānošana. Tev jāprot plānot un pieturēties pie plāna. Strādājot no mājām, ikdienas darbi, kā bērnu aprūpe, ēst gatavošana, mājas tīrīšana, drēbju mazgāšana un locīšana un citi, nekur nepazūd. Tāpēc, lai visu apvienotu (ja vien Tev nav kāds palīgs), ir jāprot ļoti labi plānot savi darbi un diena. Un arī, protams, pie tā pieturēties.
  2. Elastība. Tev ir jāspēj pielāgoties – iesākt, pārtraukt, atsākt un pabeigt darbi. Esot mājās ar bērniem, Tu primāri esi mamma un mēdz gadīties, ka Tu bērnam esi nepieciešama uzreiz. Mans iecienītākais piemērs par šo ir – bērnu pusdienslaika gulēšana ir mans pamata darba laiks. Tad es nolieku bērnus gulēt, apsēžos pie datora un strādāju. Mēdz gadīties, ka Miķelis pēkšņi atmostas no miega (slikts sapnis vai krampis) un sāk raudāt. Tad man momentā ir jāpārtrauc iesāktais un jāiet viņš nomierināt un atkal iemidzināt, kas parasti prasa vismaz 15 minūtes. Tad atkal varu atgriezties pie darbiem, ieiet fiksi atpakaļ “moodā” un turpināt iesākto. Tā ir realitāte.
  3. Multitaskings. Es zinu, ka sabiedrība šajā jautājumā dalās divās daļās – tie, kuri uzskata, ka ir jāpabeidz viena lieta, pirms ķeras klāt nākamajai un tad ir multitaskeri – kas dara vairākas lietas vienlaicīgi. Es esmu dabīgs multitaksers un es uzskatu, ka tas ir manas veiksmes pamats. Esot mājās, ir jāprot darīt vairākas lietas vienlaicīgi, piemēram, mazgāt traukus un domāt konceptus, gatavot vakariņas un meklēt Pinterestā idejas, locīt drēbes un plānot darbus rītdienai.
  4. Milzīga atbildības sajūta. Tu savam klientam piegādā produktu vai pakalpojumu un viņam neinteresē tas, ka Tu strādā no mājām, ka Tev bērni ir saslimuši vai vīrs aizbraucis komandējumā. Viņu interesē tikai apsolītais pakalpojums vai produkts. Tāpēc Tev ir jāpiemīt spējai turēt savi dotie solījumi, neskatoties ne uz ko. Jo Tava reputācija būs Tava mazā biznesa pamatakmens!
  5. Tavs darbs ir Tavs hobijs. Ja Tu darīsi to, kas Tev patīk un, kas Tev dod enerģiju, Tev nekad nebūs jāmeklē laiks vai motivācija, lai paveiktu iecerēto. Tas notiks dabiski! Bet, ja strādāsi darbu, kas Tev ne īpaši patīk un tikai naudas dēļ, tad tas būs īsts izaicinājums, kas beigās izvērtīsies par mokām. Tāpēc ir svarīgi darīt to, kas Tev patiešām patīk!
Darbs no mājām tomēr paliek darbs!
Kā atrast ideju darbam – hobijam?

Manas galvenās motivācijas sava darba atrašanai bija, pirmkārt, atrast kur sevi realizēt ārpus mammas un sievas lomas un, otrkārt, nopelnīt “savu” naudu, kuru es varētu tērēt tā, kā pati gribu. Es zināju, ka sevis realizēšana ir vienīgais veids, kā tikt ārā no depresijas, kas mani bija pārņēmusi. Tāpēc es meklēju savu darbu – hobiju. Esmu apkopojusi pāris paņēmienus, kurus es izmantoju.

  • Meklē to, kas Tevī izraisa skaudību. Atpazīsti sevī skaudības sajūtu, kad redzi citus darām kādas foršas lietas vai realizējam interesantus projektus. Ja Tevī rodas sajūta “Bāc, es arī tā gribētu” vai “Bāc, es arī to gribētu darīt”, tad zini, ka Tava zemapziņa sūta signālus par to, ko Tev vajadzētu darīt! Es šo sajūtu ļoti skaidri sajutu, kad redzēju savu draudzeni attīstam savu blogu, realizējot savas idejas un uzrunājam arvien lielākas auditorijas. Un es nepārstāju par to domāt, līdz kamēr es radīju pati savu blogu un mācījos uzrunāt cilvēkus ar savu stāstu.
  • Atpazīsti, kas ir tās lietas, kas Tev dod enerģiju. Kas ir tas, ko Tu vari darīt stundām ilgi, katru dienu? Ko darot, Tu atpūties, iegūsti enerģiju? Vai tā ir ēst gatavošana vai šūšana, vai dārza darbi, vai iepirkšanās? Ko Tu gribētu darīt visu laiku? Iespējams, ka Tavs hobijs ir Tavs iespējamais darbs? Man ļoti patīk sociālie tīkli. Jā, iespējams, tā ir neliela atkarība, bet man ļoti patīk redzēt kā cilvēki sevi pasniedz, veido bildes, stāsta stāstus. Un tāpēc esmu šo “hobiju” pārvērtusi darbā – iespējā radīt saturu un stāstīt stāstus kādu uzņēmumu vārdā!
  • Ko Tu darītu, ja Tev būtu viss pasaules laiks un nauda? Paņem baltu papīra lapu, apsēdies un iedomājies situāciju, ka Tu varētu darīt jeb ko. Tev ir viss pasaules laiks un nauda un ne par ko nav jādomā – kas Tu būtu, ko Tu darītu? Ceļotu? Atvērtu savu kafejnīcu vai restorānu? Mācītu bērnus? Būtu tērpu māksliniece? Saraksti visu, kas ienāk prātā, reālu un nereālu. Neanalizē! Nekritizē! Vienkārši izliec visu, ko vien vari iedomāties, ko Tu gribētu darīt! Un tad uz vienu vai divām dienām noliec šo sarakstu malā. Pēc pāris dienām atgriezies pie tā un izej tam cauri, šoreiz pieslēdzot racionalitāti un apvelc trīs lietas no tām – ko Tu patiešām gribētu un varētu mēģināt sasniegt. Pamazām!
  • Kādas ir Tavas stiprās puses un prasmes? Arī šeit vajadzētu uztaisīt sarakstu. Vienā kolonnā saraksti visas tās lietas, ko Tu proti – ko esi iemācījusies, studējusi, strādājusi, kas Tev labi padodas, kas ir Tavi hobiji un vienkārši prasmes. Un otrā kolonnā saraksti tās prasmes, ko Tu patiešām gribētu iemācīties darīt, piemēram, izveidot profesionālu make-up vai iemācīties darboties investīciju tirgos, vai izaudzēt tomātus siltumnīcā. Jeb ko, ko Tu gribētu darīt, bet īsti neproti. Varbūt šajā sarakstā parādās Tavas patiesās intereses un resursi?
Varbūt Tev jāpārvēršs savs hobijs biznesā?

Tu vari izmantot kādu no šiem paņēmieniem vai izmantot tos visus. Tu iegūsi idejas un resursus, kurus Tu varēsi apdomāt un par kuriem fantazēt. Turi tos acu priekšā, pārlasi ik pa laikam. Domā par tiem visu laiku. Līdz Tu pati sevī sajutīsi to sajūtu – “jā tas ir īstais”. Un jā, iespējams, tā būs mirkļa iegriba nevis reāls bizness, bet Tu iegūsi jaunu enerģiju, kas iespējams palīdzēs turmākos meklējumos! Neapstājies pie pirmās idejas! Sievietē ir milzīgs resurss, kurš parādās tajos brīžos, kad viņai kaut kas patiešām rūp un interesē – Tu redzēsi!

Šajai reizei viss! Nākamreiz uzrakstīšu kādus paņēmienus es izmantoju, lai pārvērstu savu ideju par savu mazo biznesu! Seko līdzi! 🙂

2 comments

Leave a Reply