Rīta rituāls – kā tas izglābs Tavu dienu?

Domājot par ģimenes rītiem, man prātā uzreiz nāk ainiņas no skaistajām Holivudas filmām, kurās mamma, kas jau ir skaisti apģērbusies, uzkrāsojusies un ieveidojusi matus, pirmajā stāvā sagaida bērnus ar pankūkām, vēršacīm un ceptu bekonu. Viņa laipni pasniedz vīram krūzi ar kūpošu, aromātisku kafiju. Bērni ir smaidīgi, paši saģērbušies un gatavi doties uz skolu. Vīrs un bērni iedod sievai buču uz vaiga un visi priecīgi iziet pa durvīm, lai iesāktu savu dienu! Skaisti vai ne? Bet vai tā ir realitātē? Iespējams kādam ir! Vismaz mūsu ģimenē rīti ir pavisam savādāki un es ticu, ka tādi ir vairumā citu ģimeņu, kurā bērni no rīta negrib celties un kur nu vēl ēst brokastis vai ģērbties. Vīrs pamostas pēdējā brīdī un ātrumā izsteidzas pa durvīm, dažreiz pat aizmirstot steigā atvadīties un mamma visticamākais uz to visu noraugās ģērbusies rīta halātā vai pidžamā, vai arī tādā pašā steigā, gatavojoties savām dienas gaitām darba vietā!

Mani rīti bija haotiski. Es tajos vadījos pēc bērnu noskaņojuma. Ja noskaņojums bija labs, tad arī mana diena lielākoties bija izdevusies, bet ja rīts iesākās ar raudāšanu, cīnīšanos, lūgšanos, tad diena bija izgāzusies jau no paša rīta. Es visu dienu centos žonglēt starp bērnu apsaukšanu un vaktēšanu, mājas darbu paveikšanu un laika atrašanu savam, tikko iesāktajam mazajam biznesam, par ko nopelnīju pirmo “savu” naudu pēc ilgiem laikiem. Tā es skrēju, bieži vien vakarā attopoties, ka mēģinot sagrābt visu, es tā arī neko līdz galam nebiju izdarījusi. Un par to es sevi dikti šaustīju. Gada sākumā es sāku aktīvi sekot līdzi kādai amerikāņu motivācijas trenerei, kura vienā no saviem video pieminēja rīta rituālu. Viņa teica, ka mēs katrs esam pelnījis 15 minūtes sev un saviem sapņiem. Un tā iesākās mans stāsts ar rīta rituālu!

Es neesmu aizgājusi galīgi kreizī ar to un neesmu iestājusies 5am klubiņā (kas sevī ietver celšanos 5 no rīta, lai veltītu laiku pirms darba sevis sajušanai, fiziskām aktivitātēm un izaugsmei) – tam man nav laika un spēka, bet 15 minūtes sev, pirms visi pārējie ir pamodušies izklausījās vairāk kā paveicami. Mans rīta rituāls ir ļoti vienkāršs – es pamostos uzreiz pēc modinātāja, pagatavoju sev krūzi kafijas (bez kuras es nespēju eksistēt, diemžēl), apsēžos pie galda un plānotājā saplānoju savu dienu – ierakstu lietu, par ko es esmu šodien pateicīga, kāds ir mans dienas svarīgākais paveicamais darbs un arī dienas uzdevumi, kas sevī iekļauj mājas darbus, darba darbus un arī divas lietas priekš sevis. Šis nelielais rituāls spēja mēneša laikā ieviest manā ikdienā lielāku organizētību – es spēju atrast laiku, praktiski, visam. Ir, protams, dienas, kad es nepaveicu visu ieplānoto, bet par to nesatraucos.

Tāda ir mana pieredze, bet vēlos padalīties arī ar iemesliem, kāpēc tik daudzi pasaules veiksmīgākie cilvēki arī savā ikdienā ievēro rīta rituālus un kāpēc tie izglābs Tavu dienu:

Sākot dienu ar rituālu, Tu iesāc dienu pozitīvi

Kurš gan priecājas par dienas iesākumu haosā? Daudz labāk taču ir piecelties nedaudz agrāk, lai noskaņotu sevi pozitīvi dienas iesākumam un sagatavoties gaidāmajam haosam, lai tas neizsit Tevi no sliedēm! Īpaši, ja Tu atrodi laiku kādai aktivitātei, kas dod Tev papildus enerģiju!

Vieglāk cīnīties ar stresu

Kad Tu zini, kā iesāksies katra Tava diena, Tu kļūsti mierīgāka. Mēs zinām, ka bērniem ir svarīgi rituāli un skaidras sekojošas darbības. Līdzīgi ir arī pieaugušajiem – skaidri soļi uz priekšu rada lielāku mieru un palīdz cīnīties ar uztraukumu.

Laiks sev

Rīta rituāls ir lielisks veids, kā veltīt laiku sev un savām vajadzībām, kad šķiet, ka tam neatliek laika dienas skrējienā! Sākot dienu ar laiku sev, Tu sevi nostādi pirmajā vietā, kas ir svarīgi arī Tavai labsajūtai!

Īstais laiks plānošanai un sapņošanai

No rīta pamostoties, mūsu prāts vēl nav pārņemts ar ikdienas raizēm, tāpēc tas ir labākais brīdis, lai plānotu, sapņotu un meklētu idejas! Šajā laikā arī iesaka fokusēties uz savu biznesa ideju, ja tāda ir!

Fiziskās aktivitātes iedos papildus enerģiju

Ja Tu savā rīta rituālā iekļauj arī fiziskās aktivitātes (kas ir pat ļoti vēlams), Tu iegūsi papildus enerģiju visai dienai! Organisms spēs labāk funkcionēt un tikt galā ar stresu!

Iespēja ieviest jaunus paradumus

Lietas, ko daram uzreiz pēc pamošanās, vieglāk iesakņojas mūsu prātos un vieglāk kļūst par paradumiem, tāpēc iekļaujot tās rīta rituālā, Tu vari sākt, beidzot, darīt to, kam neesi varējusi saņemties!

Te dažas idejas, ko iekļaut savā rīta rituālā:

 • plāno savu dienu
 • pārskati savus mērķus
 • ieej dušā
 • pagatavo gardu kafiju
 • sagatavo maltīti līdzņemšanai
 • izlasi noderīgu rakstu vai grāmatas nodaļu
 • pārbaudi laika prognozi
 • sporto, skrien, nūjo, pastaigājies
 • izdzer glāzi ūdens
 • pagatavo sev veselīgu smūtiju
 • mācies
 • noskaties iedvesmojošu video
 • saklāj gultu
 • dari to, kas Tev sagādā prieku
 • samīļo mājdzīvnieku
 • apēd šokolādi
 • izlasi anektdoti
 • meditē

Iedvesmai – šīm veiksmīgajām sievietēm arī ir savi rīta rituāli, kas katrai ir savādāki, bet iespējams, arī tie ir viņu sasniegumu stūrakmens! 🙂

Ja Tu meklē iedvesmu un vēlies iemācīties vairāk rūpēties par savām vēlmēm un vajadzībām, tad aicinu Tevi pievienoties manis radītajai “Self-care skoliņa sievietēm” Facebookā! Tajā es katru nedēļu publicēju vienu izaicinājumu, kas ļaus Tev uz mirkli apstāties un padomāt par sevi un savām vajadzībām un, iespējams, ieviest jaunus paradumus savā dzīvē! Grupiņa mēneša laikā sapulcinājusi jau vairāk kā 700 dalībnieču! Pievienojies!

Leave a Reply