Ko dāvināt bērnam ar īpašām vajadzībām līdz 3 gadu vecumam? padomi radiem, draugiem, paziņām

Ir sācies dāvanu gādāšanas trakums. Mums, pieaugušajiem, dāvanas svētkos jau šķiet otršķirīgas, bet ne bērniem! Bērniem Ziemassvētki visos laikos ir bijuši dāvanu svētki un domāju, ka tas nekad nemainīsies. Protams, ka vecāki vienmēr vislabāk zina, ko dāvināt saviem bērniem, bet pārējiem – radiem, draugiem, paziņām – tas var sagādāt raizes. Īpaši, ja dāvana jāiegādājas bērnam ar īpašām vajadzībām! Esmu sagatavojusi nelielus padomus un arī dažus piemērus, kā izvēlēties dāvanu bērniņam līdz 3 gadu vecumam, ņemot vērā mūsu pieredzi.

Untitled design (3)

Vislabākais padoms, ko varu dot ir – nekautrējieties vaicāt “īpašā bērniņa” vecākiem! Noskaidrojiet, kāda veida dāvanas būtu visnoderīgākās tieši šim bērnam. Iespējams, ka bērnam rotaļlietas un mantas nemaz neinteresē, bet noderīgāka būtu dāvana aploksnē, kas palīdzētu realizēt kādas rehabilitācijas vajadzības. Iespējams, bērnu iepriecinātu kāda pašu gatavota lieta, vai, piemēram, mežā salasīti čiekuri vai kastaņi! Ar vecāku padomu, nekad nekļūdīsieties!

Ja tomēr, esiet izlēmuši tikt galā saviem spēkiem, un iegādāties rotaļlietas, iesaku ņemt vērā vai:

rotaļlieta ir atbilstoša bērna spējām
Īpašie bērniņi visbiežāk attīstās savādākā tempā kā tipiskie bērniņi, tāpēc, iegādājoties rotaļlietu, padomājiet, vai tā būs atbilstoša tieši šī bērna spējām. Vai tā viņam būs pa spēkam un sagādās plānoto prieku?

veicinās bērna attīstību
Bērnam ar īpašām vajadzībām visnoderīgākā būs dāvana, kas veicina viņa attīstību. Citam tās būs mantiņas sīkās motorikas attīstīšanai, citiem redzes vai dzirdes stimulēšanai, citiem radīs motivāciju kustēties un pārvietoties!

rotaļlieta ir droša un bērns nesavainosies
Noteikti jāņem vērā arī drošums. Vai rotaļlieta nav par smagu, cietu vai ar asiem stūriem, kas varētu savainot mazo. Pārliecinieties, ka bērns spēs ar rotaļlietu spēlēties droši arī vienatnē, ne tikai vecāku klātbūtnē.

Sagatavoju jums arī nelielu špikeri, balstoties uz mūsu pieredzi un, protams, arī mūsu bērniņa iemīļotāko mantu klāstu. Šādas mantas esam vai nu iegādājušies paši, vai arī tādas vai līdzīgas mums ir dāvinājuši citi un kuras puikam ir ļoti patikušas! Tāpēc, pārbaudītas vērtības! 🙂

Ko dāvināt mazuļiem? (0 – 1 gads)
Mazulīši ar attīstības traucējumiem visbiežāk ir ļoti mierīgi un mazkustīgi. Viņi lēnām iepazīst pasauli taustot, skatoties un klausoties. Viņus var satraukt pēkšķi, skaļi trokšņi vai uzbāzīgas lietas, tāpēc to noteikti vajadzētu ņemt vērā. Šajā vecumā visnoderīgākās būs dažādas sensorās lietas, ko var čamdīt, taustīt, spaidīt, burzīt, arī likt mutē. Šajā laikā, jo vienkāršāk jo labāk!

Ko dāvināt topošiem divgadniekiem? (1 – 2 gadi)
Šajā vecuma posmā mazie jau sāk kļūt aktīvāki, viņiem interesē darbošanās gan vieniem, gan kopā ar vecākiem. Joprojām svarīgas ir mantas, kas viņus motivē attīstīties, izmēģināt, pētīt. Viņi vēl nevar izdarīt tik daudz kā viņu vienaudži šajā vecumā, tāpēc rotaļlietām jābūt pielāgotām.

Ko dāvināt pēc 2 gadu vecuma? (2 – 3 gadi)
Pēc divu gadu vecuma, vismaz mūsu puika, ļoti sāka interesēties par jau sarežģītākām mantām. Viņš sākumā tās izpētīja, padauzīja pret galdu vai zemi un tad sāka domāt, ko ar tām var izdarīt vairāk. Tāpat ļoti aktuāli ir mūzikas instrumenti, ar kuriem viņš spēlējas pats un kuri tiek izmantoti arī mūzikas terapijas laikā.

Ja tomēr ir luste kaut ko pagatavot pašiem, jums var noderēt mana ideja par sensoru kasti šajā rakstā!

Galvenais atcerieties, ka svētkos tomēr svarīgākais ir kopā būšana, tāpēc lielākā dāvana jebkurā gadījumā būs jūsu apciemojums, kopā pavadītais laiks, spēlēšanās un nedalīta uzmanība! Lai jums jauki svētki!

Evita

Leave a Reply