Kad uzzinājām Miķeļa diagnozi, mana pirmā emocija bija šoks, bet vēlāk izgāju cauri visām iespējamām emocijām, kādas varētu iedomāties šādā situācijā – bēdām, dusmām, bezpalīdzībai, trauksmei un daudzām citām. Šajā laikā man palīdzēja terapija. Mani mēģināja atbalstīt arī ģimenes locekļi, bet pret viņiem vairāk noslēdzos. Man vajadzēja palīdzību no cilvēka ārpus mana ģimenes un draugu loka. Man tā bija vieglāk.
Es nešauboties varu teikt, ka visi vecāki, uzzinot, ka viņu bērns nebūs tāds kā visi, iziet cauri smagam emocionālam laikam, ko katrs pārdzīvo savādāk. Lai vai kāds ir katra vecāka stāsts, viņiem visiem būtu nepieciešams emocionālais atbalsts. Lieliski, ja to var sniegt ģimene un draugi, bet biežāk tomēr ir nepieciešams atbalsts no ārpuses. Tad abi vecāki, vai visbiežāk viens no viņiem meklē palīdzību pie psihoterapeita. Nevar noliegt, ka laba speciālista apmeklējumi ir dārgi, tāpēc, nereti vecākiem jāmeklē atbalsts citur. Par to, kāpēc emocionālais atbalsts ir svarīgs un kā to saņemt un arī sniegt, pastāstīšu citreiz, bet šoreiz vairāk vēlos iepazīstināt jūs ar kādu īpašu vecāku grupu.
Vecāku apvienība “Punktiņš.Komatiņš” jau kādu laiku organizē atbalsta/pašpalīdzības grupas tikšanās vecākiem, kuru bērni atšķirās no ierastā, lai kāda būtu bērna diagnoze vai tās smagums. Tikšanās ietvaros, vecāki var satikties ar citiem vecākiem, kuriem ir līdzīgas problēmas un var atklāti runāt un dalīties ar savu pieredzi, kā arī uzzināt citu pieredzi un aktuālo informāciju. Tā ir vieta, kur saņemt emocionālu atbalstu un iedrošinājumu, lai rastu spēku un cerību.
Grupai ir arī savi noteikumi, ko ievēro visi grupas dalībnieki. Viens no, manuprāt, svarīgākajiem ir konfidencialitāte – viss grupā pārrunātais netiek izpausts ārpus grupas. Tāpat svarīgi ir tas, ka grupā katrs dalās tikai ar savu pieredzi, kas izslēdz mūždien mulsinošos “es kaut kur dzirdēju” un “viena mamma teica”. Tikšanās laikā nevienu nekritizē un nekomentē, bet uzklausa, turklāt, tikšanās laikā runā tikai tas, kuram rokās ir īpašais grupas talismans – rozā zaķītis. Grupas dalībnieki ir vienojušies, ka tas, kas ir teikts grupā, paliek grupā – katrs var paņemt līdzi tikai to, kas pašam noderīgs. Svarīgi ir tas, ka dalībnieki, ja vēlas, var palikt anonīmi.
Es piedalījos kā viesis vienā no šīm tikšanās reizēm un es biju pārsteigta, cik daudz pozitīvu emociju saņēmu. Mani uzaicināja, lai es iedvesmotu mammas, bet aizgāju no šīs tikšanās pati iedvesmojusies, redzot cik šīs mammas ir atvērtas, dzīvgudras un neskatoties uz raizēm, kuras gaida mājās, viņas šķita pozitīvas un saprotošas! Jā, viņu sejās bija redzamas noguruma un smaga darba pēdas, bet tas netraucēja viņām būt tur – kur viņas saprot un jūtas labi. Lai arī visas šīs mammas satiku pirmo reizi, man radās sajūta, ka pazīstu viņas jau sen. Iespējams, tas ir tieši tādēļ, ka viņas ir piedzīvojušas ko līdzīgu, tādēļ, ka viņas mani saprot un patiesi jūt līdzi. Nevienu brīdi neizjutu mulsumu vai kaunu, pat daloties ar savām personīgākajām emocijām un pārdzīvojumiem.
Ja Tev ir nepieciešams atbalsts vai vēlies satikt cilvēkus, kuri ir piedzīvojuši un piedzīvo to pašu, ko Tu, tad aicinu Tevi pievienoties!
Tikšanās notiek iepriekš ieplānotos laikos, parasti trešdienās plkst. 19:00 – 20:30, invalīdu un viņu draugu apvienības “Apeirons” telpās, Kr.Valdemāra ielā 38 (ieeja no pagalma). Ja nepieciešams, vari līdzi ņemt arī bērnus, jo ir pieejama spēļu istaba, kur bērnus pieskatīs auklīte.
Uz grupas tikšanos jāpiesakās iepriekš, rakstot epastu uz punktins.komatins@gmail.com vai zvanot Danai pa tel. 26055848
Seko grupas Instagram profilam @punktins_komatins un meklē Facebook @punktinskomatinslatvija
Šobrīd ir iespēja pieteikties īpašai atbalsta programmai 8 lekciju garumā, kuru vadīs psiholoģe un psihoterapeite Guna Geikina. Tās sākums 2018. gada 27. februārī. Tās būs slēgta tipa grupas nodarbības, kurās dalībnieki būs nemainīgi. Programmas ietvaros tiks apskatītas tādas tēmas kā, pašefektivitāte, pašapziņa, stress, domu, emociju un uzvedības saistība un citas. Lekciju laikā būs iespēja gan uzzināt ko jaunu, gan arī pārrunāt savas aktuālās problēmas.
Tikšanās notiks 27.februārī, 6., 16., 20., 27. martā, 6., 10. un 17. aprīlī plkst. 18:30 – 21:00 (laiks var tikt precizēts)
Lai izdodas atrast meklēto atbalstu!